Image Processing Toolbox یا جعبه ابزار پردازش تصویر متلب محیطی کامل و مجموع دستوارت و الگوریتم ها و توابع استاندارد و جامعی را برای پردازش تصویر، تجسم سازی و گسترش الگوریتم ها پردازش تصویر فراهم می سازد.با استفاده از این جعبه ابزار شما می توانید آنالیز های تصویری، بخش بندی تصویر، افزایش کیفیت تصویر، کاهش نویز، تبدیل هندسی و ثبت تصویر را اجرا نمایید. بسیاری از توابع  و Functionهای این Toolbox از کارتهای گرافیکی چند هسته ای و مولد کدهای C پشتیبانی می کنند.

جعبه ابزار پردازش تصویر از انواع مختلف تصویر شامل تصویر های دامنه دینامیک بالا؛ Gigapixel resolution، embedded ICC و تصویر برداری پزشکی پشتیبانی می کند. توابع تجسم سازی به شما امکان مرور تصاویر و ویدئو، آزمایش منطقه پیکسل ها ، تنظیم رنگ و وضوح تصویر، ایجاد حدفاصل و هیستوگرام و دستکاری کردن مناطق مورد علاقه را نیز می دهد.

ویژگی های کلیدی

آنالیز تصویر، شامل بخش بندی،ریخت شناسی، اطلاعات آماری و اندازه گیری

افزایش کیفیت تصویر، فیلترینگ و واضح سازی

تبدیل هندسی شامل FFT، DCT و Radon

گردش کار تصویری بالا، شامل پردازش بلوک، کاشی کاری، و نمایش چند تفکیکی Multiresolution

برنامه های تجسم سازی، شامل نمایشگر تصویر و ویدئو

پشتیبانی توابع کارتهای گرافیکی چند هسته ای و توابع مولد کد C

شناسایی و کشف

جعبه ابزار پردازش تصویر متلب از تصاویر تولید شده به وسیله دستگاه های گوناگون شامل وبکم، دوربین های دیجیتال، دوربین ها و سنسورهای ماهواره ای و هوایی، دستگاه های تصویر برداری پزشکی، میکروسکوپها،تلسکوپ ها و دیگر ابزارهای علمی پشتیبانی می کند. شما می توانید از توابع و برنامه ها برای تجسم سازی، آنالیز و همچنین پردازش این تصاویر در انواع داده ها استفاده کنید.

با استفاده از جعبه ابزار جمع آوری تصویر یا Image Acquistion Toolbox شما می توانید تصاویر زنده و ویدئو را از ویدئوهای آنالوگ و دوربین های DCAM و دیگر دستگاه ها به دست آورید.

فرمت فایل های استاندارد و ویژه

متلب از داده ها و انواع تصاویر با فرمت های استاندارد زیر پشتیبانی می کند:

AVI

JPEG

JPEG-2000

FITS

HDF

HDF-EOS

M4V

MOV

MP4

PNG

TIFF

ASCII

فایل های باینری

ماکروسافت Excel

همچنین متلب از فرمت های تصویری چند باندی مانند BIP و BIL که در ماهواره LANDSAT استفاده می شود نیز پشتیبانی می کند. ورودی/خروجی های سطح پایین و توابع نقشه نگاری حافظه شما را قادر می سازد تا روال مرسوم برای کار با هر نوع فرمت داده را گسترش دهید.

این جعبه ابزار شماری از فرمت های تصاویر تخصصی را نیز پشتیبانی می کند. برای تصاویر پزشکی این جعبه ابزار از فایل های DICOM شامل فراداده همراه همچنین فرمت فایل Analyze7.5  و فرمت Interfile نیز پشتیبانی می کند. این جعبه ابزار همچنین می تواند تصاویر جغرافیایی در فایل های NITF و تصاویر دامنه دینامیک بالا در فایل های HDR بخواند.